close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • NASZE WYSTAWY

 • 2 września 2014

  Maria Skłodowska Curie jest dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Była prekursorką radiochemii, dzięki niej została opracowana teoria promieniotwórczości, wśród jej dokonań znajduje się odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Jest jedyną kobietą, która została pochowana w paryskim Panteonie, w dowód uznania zasług na polu naukowym. Wystawa „Maria Skłodowska Curie” opowiada jej historię.

  Wystawa „Maria Skłodowska Curie” składa się z 20 paneli 100x70 cm opowiadających o życiu prywatnym i naukowym tej wybitnej badaczki. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.


  Maria Skłodowska Curie urodziła się w 1867 roku w Warszawie, a zmarła w 1934 w Sancellemoz we Francji. Była absolwentką Sorbony (Uniwersytetu Paryskiego), a od 1906 r. wykładowcą i profesorem fizyki tej uczelni.

   

  W 1898 r. w lipcu przy udziale swego męża, Piotra Curie, drogą frakcjonowanej krystalizacji blendy smolistej (odpadu rudy uranowej) otrzymała frakcję zawierającą zwiększoną ilość pierwszego pierwiastka promieniotwórczego nazwanego przez nich polonem, a w grudniu tegoż roku otrzymała chlorek innego, silniej promieniującego pierwiastka nazwanego radem, jako znaczącą domieszkę wydzielonego z blendy chlorku baru. Wspólnie z małżonkiem Pierrem Curie i Henrim Becquerelem otrzymała w 1903 roku Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. W 1911 za wyodrębnienie czystego chlorku radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych Marii Skłodowskiej Curie przyznano drugą Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Jest jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie.


  Zapraszamy do kontaktu z Konsulatem wszystkich, którzy chcieliby wykorzystać naszą wystawę do upowszechniania wiedzy o Marii Skłodowskiej Curie.

   

  Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.

  01
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: